برنامه پیشگیری از تنبلی چشم:

برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی در کودکان 3-6 ساله با هدف کاهش و بروز آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی از طریق تشخیص و درمان به موقع بیماری در سنین طلائی یعنی زیر 5 سالگی میباشد. این برنامه در 3 سطح اجرا میگردد سطح اول مربی که از طریق چارت E یا دستگاه غربالگر بینایی مورد معاینه بینائی قرار میگیرند در صورت عدم همکاری یا مشکوک بودن به سطح دوم اپتومتریست ارجاع میشود و بعد از مشخص شدن وضعیت کودک پس از معاینه در صورت لزوم جهت معاینات تخصصی تر به سطح سوم پزشک معرفی میگردد. کودکانی که در طول طرح تنبلی چشم سنجش بینائی میشوند در صورت نیاز به کمک هزینه عینک و جراحی چشم از طرف سازمان بهزیستی مورد حمایت قرار میگیرند.
این طرح به مدت یک ماه در سال در پایگاههای معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی اجرا میگردد. و در طول سال نیز پایگاههای دائمی سنجش بینلئی با هدف معاینه کودکان جا مانده از طرح فعال می باشد.
برنامه غربالگری تشخیص و مداخله بهنگام شنوائی نوزادان و شیر خواران
این برنامه به منظور کشف نقائص شنیداری و انجام مداخله زود هنگام طراحی شده و مشتمل بر سه بخش غربال ، تشخیص و مداخله میباشد. و می بایست به ترتیب تا یک ماهگی ، سه ماهگی ، شش ماهگی شیر خواران مورد سنجش و تشخیص قرار گیرند.
در این برنامه با استفاده از دستگاههای الکتروفیزیولوزیک OAE,AABR) ) نوزادان متولد شده در سطح بیمارستانها و زایشگاهها مورد معاینه شنوائی قرار گرفته و کودکان دارای اختلالات شنوائی شناسائی و در صورت لزوم با اقدامات طبی و توانبخشی ، تحت درمان و بازتوانی قرار میگیرند. در صورت تشخیص سطوح تخصصی کودکانی که کاندید سمعک و کاشت حلزون باشند بعد از مراحل مددکاری از طرف معونت توانبخشی مورد حمایت قرار میگیرند. برای کودکانی که بین سنین 2 الی 3 سالگی تشخیص ناشنوائی داده شوند اقدامات طبی و توانبخشی نتایج چندان مثبتی به همراه ندارد و فرد دچار مشکلات زبانی و ارتباطی و به دنبال آن مشکلات تحصیلی ،اجتماعی ،روانی و غیره میگردد.

طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیتها:

این طرح در سطح سواد آموزان و گروههای پیگیر نهضت سواد آموزی استان و همچنین سایر افراد اجتماع خصوصا سنین 15 تا 45 ساله ،cb ها اعتیاد و دبیرستانها بوسیله کتابچه های آموزشی تهیه شده توسط بهزیستی در راستای پیشگیری از معلولیتها برای سنین مختلف اجرا میگردد.. ضمنا ، نتایج تاثیر آموزش بر سواد آموزان بوسیله اجرا پیش آزمون و پس آزمون مشخص گردیده است .
عناوین مشترک در طرح یاد شده در بالا شامل موضوعات زیر میباشد :
پیشگیری از نابینایی ، پیشگیری از نا شنوایی ، پرهیزهای دوران بارداری ، مراقبت از کودک ، بیماری های استخوان ،چگونه میتوان فرزند سالم داشت ؟ ، توصیه های پیش از ازدواج و بچه دار شدن ،

مشاوره ژنتیک :
مشاوره ژنتیک به معنی ایجاد یک رابطه دو طرفه است که در آن مشاور به فرد مراجعه کننده در زمینه های ذیل کمک میکند :
الف-مشاوره در مورد تشخیص و پیش آگهی و کنترل بیماری با هدف پیشگیری از معلولیتهای ناشی از اختلالات ژنتیک
ب-بررسی روش به ارث رسیدن بیماری وخطر تکرار آن در سایر افراد خانواده
ج- شناسایی روشهای موجود برای کاهش عوامل خطر زا
د-کمک به انتخاب موثرترین راه حل برای حل مشکل که بیش از همه با فرهنگ ،عقاید ،
پزشکی ژنتیک دولتی و خصوصی در شهرستان قزوین و مرکز خصوصی واقع در بویین زهرا به ارائه مشاوره های تخصصی وتعیین ریسک خطر، جهت مراجعان در زمینه های پیش از ازدواج، قبل از بارداری ، در حین بارداری ، وجود بیماریهای پر خطر و تکرار شونده در خانواده ، وجود فرزند معلول و ... مشغول میباشندپیوند ها
آمار سایت
تعداد بازدیدکنندگان کنونی: 1
تعداد کل بازدید کنندگان: 205779