۳۸۰۵ قزوینی در طرح غربالگری ژنتیک شرکت کردند
  

مدیر کل بهزیستی قزوین گفت: سال ۹۷ سه هزار و ۸۰۵ دانش آموز و دانشجو در استان تحت پوشش طرح غربالگری اختلالات ۱۵ تا ۲۵ سال قرار گرفتند.


به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان قزوین علیرضا وارثی افزود: با توجه به سیاست‌های نوین دولت، مبنی بر سالم سازی نسل آینده، سازمان بهزیستی کشور برای طراحی برنامه‌هایی در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها اقدام کرده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۱۹ هزار بیماری ژنتیکی در سطح دنیا شناخته شده است و پیشگیری می‌تواند بهترین اقدام برای کاهش بروز این بیماری‌های ارثی و مادرزادی باشد.
وارثی ادامه داد: با توجه به همین موضوع، ستاد بهزیستی کشور طرح‌های غربالگری اختلالات ژنتیک افراد ۱۵ تا ۲۵ سال و غربالگری پیش از ازدواج را از سال ۱۳۹۴ به صورت محدود با هدف آگاهسازی و حساس سازی جامعه هدف نسبت به ضرورت مشاوره ژنتیک و کاهش تولد نوزاد معلول و کاهش معلولیت اجرا کرد.
وی اظهار داشت: در استان قزوین این ۲ طرح در سال ۹۷ برای گروه هدف دختران دبیرستانی، دانشجویان و زوجهای در آستانه ازدواج در کلیه شهرستانها اجرا شد و به دنبال آن مخاطبان براساس اظهارات خود در پرسشنامه‌های مخصوص به مراکز مشاوره ارجاع شدند.
به گفته وارثی در سال گذشته سه هزار و پنج دانش آموز و ۸۰۰ دانشجو تحت پوشش طرح غربالگری اختلالات ژنتیکی قرار گرفته و ۵۷۳ دانش آموز و ۱۸۰ دانشجو از مدارس و دانشگاه‌ها به مراکز مشاوره ارجاع شدند.
وی ادامه داد: در طرح غربالگری مشاوره پیش از ازدواج نیز ۲ هزار و ۵۰۰ زوج تحت پوشش قرار گرفتند که در نهایت هزار و ۲۹۷ زوج به مراکز مشاوره ارجاع شدند.
وارثی گفت: مراکز مشاوره پزشکی ژنتیک دولتی و خصوصی در شهرستان قزوین، بویین زهرا و آبیک به ارائه مشاوره‌های تخصصی و تعیین ریسک خطر، جهت مراجعان در زمینه‌های پیش از ازدواج، قبل از بارداری، حین بارداری، وجود بیماری‌های پر خطر و تکرار شونده در خانواده و وجود فرزند معلول مشغول هستند.
مدیرکل بهزیستی قزوین افزود: در سال ۹۷ حدود چهار هزار نفر به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کردند که هزار و ۵۰۱ نفر از آنها برای بار اول به این مراکز مراجعه داشته‌اند.

 


يكشنبه 19 خرداد 1398
06:20:43


نظر بدهید:

نام:
ایمیل:
صفحه شخصی:
پیوند ها
آمار سایت
تعداد بازدیدکنندگان کنونی: 2
تعداد کل بازدید کنندگان: 205334